O mnie

Nazywam się Dorota Jędrzejewska-Szpak. Jestem pasjonatką kina, kanapową badaczką i redaktorką czasopisma "Ekrany". Publikuję w prasie i internecie, nagrywam i montuję podcasty. Zajmuję się również copywritingiem (kiedyś nawet napisałam książkę na ten temat). 

W 2020 zainicjowałam powstanie żeńskiego magazynu internetowego o kinie Final Girls i współtworzyłam go przez 2 lata. Prowadzę podcast Kobiety i gatunki, w którym analizuję twórczość reżyserek oraz wizerunek bohaterek w filmach akcji, mrocznych kryminałach, sci-fi i horrorach.

W 2024 otrzymałam roczne Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zrealizowanie podcastu o klasyce polskich seriali Stare odcinki. Finał projektu przewidziany jest na grudzień 2024 roku. 

Szczególną uwagę zwracam na wątki feministyczne w kinie gatunkowym, płeć, seks, przestrzenie tabu, ejtisy i najntisy oraz ich istnienie w czasie. 

Poszukuję tytułów zapomnianych i pominiętych, żywiąc przekonanie, że to obszar największych olśnień. Nie stronię przy tym od blockbusterów, nie hejtuję Multikina. 

Mam duży szacunek dla procesu twórczego; wolę filmy doceniać niż je krytykować. Poza tym źle znoszę malkontenctwo. 

Czytam też książki. (Obecnie) moja ulubiona pisarka to Tove Jansson. 

O blogu: 

Blog zmoichust.pl powstał we wrześniu 2012 roku pod nazwą superchrupka.pl. Początkowo aktualizowałam go dość rzadko i traktowałam jako ujście dla błahej, dość spontanicznej refleksji o popkulturze. Dopiero z czasem zaczęłam to miejsce trakować poważnie. Symboliczną konsekwencją tej zmiany jest nowa nazwa ukradziona z filmu Jacquesa Audiarda (przyjęta w 2017 roku), naturalną zaś – inna tonacja wypowiedzi. 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *