Kocham filmowe lata 80., ale nie lubię jednego z bardziej kultowych tytułów tej epoki, "Klubu winowajców". I choć nie potrafię odmówić mu wdzięku, fajnego pomysłu i świetnej obsady, to jednocześnie mam mu sporo do zarzucenia.

Dialogi i dowcip nie tak błyskotliwe, jak by się chciało, chemia między postaciami zaledwie umowna, no i stos stereotypów na temat uczniowskiej braci oraz jej wewnętrznych podziałów.

"Klub winowajców" ma szlachetne przesłanie: wrzuca na jeden dzień do jednej klasy kilku kompletnie różnych uczniów – m.in. szkolnego buntownika, wzorcowego sportowca czy nieco naburmuszoną "królową balu" i ostatecznie, po paru starciach, każe im się wszystkim zaakceptować, polubić, a nawet połączyć w miłosne pary. Bariery społeczne pękają, szkolne szufladki przestają być aktualne, liczy się tylko to, co mamy w środku. Byłoby pięknie, gdyby nie hipokryzja po drodze. A wszystko przez ten makijaż.

Pamiętacie tę bliską finału scenę, w której Molly Ringwald (czyli "królowa balu") bierze na stronę Ally Sheedy (szkolną dziwaczkę-samotniczkę), by ją "doprowadzić do porządku"? Czesze ją, maluje, we włosy wsuwa opaskę z kwiatkiem, zdejmuje z niej opasły, gruby golf. Allison ukazuje nam się odmieniona – dziewczęca, jasna, a jednocześnie… stereotypowa, wygładzona, wyprana z przypisaego jej indywidualizmu. Brudne trampki, zadziorny styl buntowniczki, rozwichrzone włosy ustąpiły lukrowanej laleczce. Ale dopiero teraz szkolny sportowiec z "lepszego" środowiska odważy się chwycić Allison za rękę, a gnębiące ją wcześniej mroczne myśli – jakby miały wyparować.

Z uwagi na szlachetne przesłanie filmu o porozumieniu ponad podziałami – nie fair. Zwłaszcza, że Benderowi – szkolnemu buntownikowi – nikt nie każe ścinać długich włosów i wciskać się w futbolową kurtkę, by wyrwać najpopularniejszą dziewczynę w szkole.

Zarzutów mam więcej, ale już się nie będę wyrywać. Co się będę narażać. 

Czytaj też:   15 ulubionych filmów z 1985 roku. Wpis urodzinowy

ally-sheedy-1

ally-sheedy-2

Jest taki inny film ejtisowy, który też mówi o szkolnych podziałach, a moim zdaniem robi to lepiej. Polecam: http://www.filmweb.pl/film/Buntownik+z+Eberton-1984-30961


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *